Jak dobrać okulary do kształtu twarzy W jednych oprawkach wyglądasz po prostu lepiej niż w innych, ale nie wiesz dlaczego? Najprawdopodobniej chodzi tu o kształt twarzy, który ma decydujące znaczenie przy doborze okularów.

Okulary – dodatek, który wiele zmienia Jakiś czas temu, okulary stały się tak modnym dodatkiem, że wiele osób zdecydowało się nawet na kupno tak zwanych „zerówek”, ponieważ dały się uwieść oprawkom w kształcie kocich oczu, czy też klasycznym typ awiatorów.

Trzeba przyznać, że czasy, kiedy noszenie okularów kojarzyło się z grubymi szkłami, albo nieatrakcyjnymi oprawkami, dawno minęły. W końcu dostrzeżono, że okularami można nie tylko skorygować wzrok, ale także optycznie poprawić kształt twarzy, dodać osobie je noszącej szyku i elegancji.

I tak, w zależności od tego czy nasza buzia jest na przykład owalna czy przypomina kształtem serce, dobrać warto konkretne modele oprawek.

Twarz okrągła

Okrągła twarz jest tak samo szeroka w każdym punkcie, łagodnie zaokrąglają się policzki oraz podbródek. Okulary powinny optycznie wyszczuplić, nieco wydłużyć twarz, sprawić, że oczy będą wyglądały na większe. Dlatego powinny być nieco szersze niż jej obrys.
Mniejsze oprawki sprawią, że twarz wyda się większa. Najlepszym rozwiązaniem będą oprawki kanciaste, kwadratowe. Jeśli masz okrągłą twarz, raczej nie decyduj się na okrągłe oprawki. Warto też postawić na ciemne kolory oraz widoczny mostek okularów.

Twarz kwadratowa

Taki kształt twarzy charakteryzują mocno zarysowane kości policzkowe, zdecydowanie szerokie czoło, nieco „kanciasta” szczęka. Dlatego zadaniem okularów jest nieco złagodzić ten wizerunek. Kwadratowe oprawki sprawią, że „kwadratowość” twarzy bardziej się uwidoczni, dlatego są one mniej polecane.
Okulary, które mogą wysmuklić rysy twarzy to w tym przypadku tak zwane kocie oczy, i okulary owalne lub okrągłe. Warto też postawić na nieco delikatniejsze w wyglądzie oprawki.

Twarz owalna

Właściciele owalnej twarzy mają prawdziwe szczęście. Idealne proporcje pozwalają na zakup praktycznie każdego rodzaju oprawek. Okrągłe, kwadratowe, zwężane u dołu – będą świetnie się prezentować.
Z taką twarzą można też wybrać zarówno oprawki prawie niewidoczne, jak i bardzo zdecydowane. Warto jedynie, aby nie były one węższe niż twarz w jej najszerszym miejscu.

Twarz w kształcie serca

Taka twarz ma szersze czoło i węższy podbródek. Sprawia więc wrażenie dosyć drobnej. Okulary powinny nieco zwęzić optycznie czoło. W tym przypadku warto wybrać okrągłe lub owalne oprawki.
Dla podkreślenia rysów twarzy Paniom proponuje się „kocie oczy”, Panom – okulary kwadratowe. Dobrym pomysłem jest także wybór oprawek szerszych na dole niż u góry, żeby optycznie poszerzyć właśnie dolną część twarzy.

Twarz w kształcie gruszki

To odwrotność poprzedniego modelu. Węższe czoło i szersze kości policzkowe także można zrównoważyć okularami.
Warto wybrać oprawki, które od dołu mają tylko przezroczystą żyłkę – uwydatni to górną część twarzy. Awiatory, także „kocie oczy” będą się dobrze prezentowały.
Na koniec warto dodać, że niezależnie od kształtu twarzy, jest kilka reguł, które zawsze mają zastosowanie. O to kilka z nich:
  • 1 Oprawki powinny być dobierane kontrastowo, czyli na przykład ogrągła buzia - kwadratowe okulary.
  • 2 Tę samą zasadę stosuje się także, dobierając rozmiar oprawek.
  • 3 Oprawki powinny być dobierane kontrastowo, czyli na przykład ogrągła buzia - kwadratowe okulary.
  • 4 Nie powinny też zasłaniać brwi, albo sięgać powyżej nich, ponieważ to właśnie one tworzą naturalną oprawę oka.
Ray-Ban
Vogue
Acuvue
Johnson
Alcon
Oakley®